از ما سوالی دارید ؟
پیشنهادی دارید ؟
ارتباط مستقیم با شهردار
031-5434-2021 ۰۰/۱۱/۰۵
مزایدات و مناقصات
ادامه مطالب
نظرسنجی

پیشنهادات و انتقادات خود را از عملکرد شهرداری بادرود در سال ۱۳۹۳ […]

ادامه مطالب
صدور فیش عوارض نوسازی توسط شهرداری بادرود 16 فوریه 2016

همانگونه که شهروندان گرامی استحضار دارند فیش های نوسازی مربوط به املاک سالی یک مرتبه در سطح شهر توزیع می شود که متأسفانه با بی مهری گسترده شهروندان مواجه می شوند و بعضاً این قبض ها سر از سطلهای زباله در می آورند. همین امر ضرورت پرداختن به مقوله نوسازی را برای آگاهی بیشتر شهروندان برای ما ایجاب نمود.

شهروندان محترم یا همان مالکینی که فیش عوارض نوسازی را اخذ می نمایند شاید سئوالات مختلفی در ذهن خود داشته باشند که در واقع عوارض نوسازی چیست وچرا باید به حساب شهرداری بپردازند ومحل مصرف آن در کجاست واگر نپردازند سرانجام مطالبات شهرداری به کجا ختم خواهد شد آیا بخشوده خواهدشد یاجرایمی نیز به آن اضافه خواهدشد در اینجا قسمتی از قوانین ومقررات نوسازی وعمران شهری جهت تنویر اذهان عموم وآگاهی بیشتر به استحضار کاربران عزیز ومحترم میرساند لذا همانگونه که استحضار دارید پیش بینی کارهای عمرانی ُ امانی ُ ُخدماتی . فرهنگی . رفاهی . تاسیساتی بصورت بلند مدت وکوتاه مدت وهمچنین تامین هزینه های آن از جمله وظایف اساسی شهرداریهاست وشهرداریها دارای محدوده شهری هستند که بر اساس قانون میبایست به همان محدوده خدمات رسانی نمایند

سازمانها و نهادها در چارچوبی که قانون برای آنها تعیین کرده وظیفه دارند در قبال اخذ مبالغی مشخص خدماتی را به شهروندان ارائه دهند همانگونه که قبوض آب، برق، تلفن و گاز در ازای خدمات آن ادارات پرداخت می‌گردد عوارض نوسازی نیز در ازای توسعه و عمران شهری و خدمات گسترده‌ای که شهرداری ارائه می‌دهد به شهرداری پرداخت می‌گردد.

نوسازي و عمران و اصلاحات اساسي و تامين نيازمنديهاي شهري و احداث و اصلاح و توسعه معابر و ايجاد پاركها و پاركينگها ( توقفگاه‌ ) و ميدانها و حفظ و نگهداري پاركها و باغهاي‌ عمومي موجود و تامين ساير تاسيسات مورد نياز عمومي و نوسازي محلات و مراقبت در رشد متناسب و موزون شهرها از وظايف اساسي شهرداري هاست و شهرداري ها در اجراي وظايف مذكور مكلف به تهيه برنامه‌ هاي اساسي و نقشه‌هاي جامع هستند

طبق قانون نوسازی و عمران شهری بر اساس بخشنامه وزارت کشور، از سال ۱۳۶۴ به کلیه اراضی و ساختمانها و مستحدثات واقع در محدوده‌ی قانونی شهر عوارض خاص سالیانه به مأخذ درصدی از بهای آنها (که هر سال توسط وزارت کشور اعلام می‌شود) تعلق می گیرد.

 

طبق ماده ۲ شهرداريها مكلفند بر اساس مقررات اين قانون، عوارض مذكور را وصول كرده و منحصراً به مصرف نوسازي و عمران شهري برسانند. مصرف وجوه حاصل از اجراي اين قانون در غير موارد مصرح در اين قانون در حكم تصرف غيرقانوني در اموال دولت خواهد بود.

 

تبصره ۱ ـ ترتيب مميزي و تشخيص و طرز وصول عوارض مذكور و ترتيب تعيين نسبي از قيمت ملك كه در هر شهر با توجه به مقتضيات و شرايط خاص اقتصادي ماخذ دريافت عوارض قرارمي‌گيرد به موجب آيين ‌نامه‌اي كه از طرف وزارت كشور تنظيم و به تصويب هيات وزيران مي‌رسد تعيين و اجرا خواهد شد.

 

تبصره ۴ ـ علاوه بر عوارض مذكور در ماده ۲ حق مرغوبيت و هر نوع درآمد ديگري كه در اثر اجراي اين قانون تحصيل شود منحصرا به مصرف نوسازي و عمران شهري خواهد رسيد.

 

ماده ۱۰ ـ عوارض هر سال در اول فروردين ماه آن سال تحقق مي‌يابد و بايد حداكثر تا پايان‌همان سال به شهرداري پرداخت گردد و درصورت عدم پرداخت جریمه به آن تعلق می گیرد

 

تبصره ۱ ـ از عوارض مودياني كه ظرف مدت مذكور عوارض متعلق به هر ملك را بپردازند ده‌ درصد عوارض آن سال بعنوان جايزه منظور و كسر خواهد شد.

 

ماده ۱۲ ـ شهرداريهاي مشمول ماده ۲ اين قانون مكلفند ظرف دو ماه از تاريخ انقضا مهلت‌مقرر در ماده ۱۰ مشخصات مودياني را كه نسبت به پرداخت عوارض املاك خود اقدام نكرده‌اند به ‌موسسات برق و گاز تسليم كنند و موسسات مذكور مكلفند با اعلام مهلت دو ماهه به مودي هرگاه‌ مطالبات شهرداري تا انقضا مهلت وصول نشود نسبت به قطع برق و گاز محل سكونت ملكي او اقدام كنند

هزینه‌های معمول مالکین املاک وشهروندان ساکن در تمام شهرهای جهان، وایران اسلامی مبالغی است که بابت عوارض پرداخت می‌شود. عوارض در حقیقت بهای خدماتی است که دولت یا نهادهای عمومی ارایه می‌دهند. عوارض در شهرداری ها انواع مختلفی دارد و به روش‌های مختلف و با توجه به نوع عوارض، از طریق واحد درآمد ویا از طریق واحدهای تابعه از قبیل نوسازی ، اصناف، وسازمانهای تابعه شهرداری از قبیل آتش نشانی، فضای سبز ، سازمان تاکسیرانی ودیگر سازمانها اخذ می‌شود. عوارضی که از طریق اداره درآمد شهرداریهااخذ می‌شوند عبارتند از:

مشاغل ،( کسب وپیشه)

عوارض نوسازی( سطح شهر)

اماکن ( رستورانها ، باشگاهای ورزشی، تالارها ، استخرها ، کارخانجات وموارد مشابه)

خودرو ( انواع خودروها)

عوارض زیر بنا وپذیره ( در زمان ساخت وساز) ودیگر عوارض متعلقه آنکه این نوع عوارض یکی از درآمدهای معمول شهرداری واکثرا از درآمد پایدار شهرداری ها میباشد عوارض سطح شهر به عنوان یکی از درامد های قدیمی شهرداریها بوده و در حال حاضر به این اسم اخذ نمیشود هم اکنون عوارض نوسازی جایگزین آن شده معمولا بشکل اتوماسیون مورد مطالبه قرار میگیرد وتمامی معوقه ها در زمان صدور مفاصا حساب از متقاضیان در قالب تعرفه عوارض سطح شهر ونوسازی وصول می گردد بنابر این عوارض سطح شهر که در گذشته برای آبادانی شهر توسط شهرداری ها هزینه میگردید امروزه جایگزینی به نام نوسازی شده است

کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری بادرود می باشد طراحی و کد نویسی توسط : گروه طراح سایت