از ما سوالی دارید ؟
پیشنهادی دارید ؟
ارتباط مستقیم با شهردار
031-5434-2021 ۰۰/۱۱/۰۵
مزایدات و مناقصات
ادامه مطالب
نظرسنجی

پیشنهادات و انتقادات خود را از عملکرد شهرداری بادرود در سال ۱۳۹۳ […]

ادامه مطالب
تشریح برخی از مشكلات فعلی شهرداری ها از زبان میرزائیان 05 جولای 2016

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استانها به مناسبت روز شهردار برخی از مشکلات این نهاد غیر دولتی را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، حسين ميرزایيان نماینده استان اصفهان در شوراي عالي استان ها و مخبر كميسيون فرهنگي شوراي عالي به مناسبت ۱۴ تير ماه روز شهرداري ها، اظهار داشت: شهرداري ها يك نهاد مردمي غير دولتي هستند كه براساس قانون، شهردار توسط اعضا محترم شوراي اسلامي هر شهر تعيين مي گردند.كه پس از معرفي با حكم استاندار به عنوان شهردار يك شهر فعالیت می کنند.

وی گفت: شهرداري را سابقا بلديه مي گفتند. ناصرالدين شاه در سال ۱۳۰۰قمري به دنبال اصلاح امور داخلي تصميم گرفت بلديه را در تهران تاسيس كند اما موفق نشد در سال ۱۲۸۳ ه.ش قانون بلديه در مجلس شوراي ملي تصويب شد.

این عضو شورای عالی استانها با بیان اینکه هم اكنون شهرداري ها در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران از جايگاه ويژه اي برخوردارهستند، تصریح کرد: بر اساس قانون شهرداري ها موظف به اجراي طرح هاي عمراني شهر، ساخت و ساز منازل واحد های تجاری، فضاي سبز، كنترل مسائل بهداشتي، نظارت برامور دفع زباله هاي شهري ،آتش نشاني،امور آرامستان ها و گلزار شهدا و مهمتراز همه انجام كارهاي فرهنگي در كنار كارهاي عمراني است.

حسين ميرزاييان در ادامه با بیان اینکه در كشورمان، متاسفانه مشكلاتي در راستاي مديريت شهري وجود دارد افزود: قوانين شهرداري ها به مدت ۵۰سال از تصويب آن مي گذرد كه لازم است وزارت كشور به صورت لايحه   قوانين شهرداري را سهل و وصول کند و به مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

وی با اشاره به مدير شهري واحد در اكثر كشورهاي غربي و حتي جنوب شرقي آسیا ادامه داد: شهردار مسئول مستقيم تمام ادارات خدمات رسان شهري است و تمام اختيارات حوزه آب و فاضلاب، گاز، برق، مخابرات حتي مدارس بر عهده شهرداراست.

مخبر كميسيون فرهنگي شوراي عالي استانها با اشاره به مشكلات فعلي شهرداري ها ادامه داد: ركورد چشمگير ساخت و ساز مسكوني وتجاري، كاهش اعتبارات دولتي به شهرداري ها كه دولت مي بايست براساس قانون براي شهرداري های زير ۲۰٫۰۰۰ نفر سالانه حداقل ۸۰۰ ميليون تومان پرداخت نمايد كه اينكه اين كمك ها به نصف تقلیل يافته است، عدم واریز درآمدهای عوارض و مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها که مدتی است به شدت کاهش پیداکرده است و بدهی اکثریت شهرداری ها به پيمانكاران بخش خصوصي و پروژه هاي عمراني که عملا تعطيل شده اند از جمله مشکلات شهرداری ها است.

وی در ادامه از دولت خواستار اختصاص اعتبارات عمرانی ویژه به شهرداری‌ها شد و گفت: باید لایحه خدمات شهری جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد، رئیس‌جمهور روز نهم اردیبهشت‌ماه ۹۵ در جمع اعضای شورای عالی استان‌ها و کلان‌شهرها وعده دادند در سال ۹۵ لایحه ثابت درآمد پایدار شهرداری را تهیه و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنند.

وی بیان کرد: همچنین از دولت انتظار داریم که مالیات بر ارزش‌افزوده به شهرداری‌ها ارتقا یابد نه اینکه شاهد کاهش این اعتبارات به شهرداری‌ها باشیم.

نایب‌ رئیس شورای شهر بادرود اضافه کرد: یکی از اقدامات شهرداری‌ها کارهای فرهنگی در سطح شهر است که متأسفانه اعتبار ویژه در این خصوص بسیار ناچیز است و متأسفانه ادارات فرهنگی با داشتن بودجه به شهرداری‌ها جهت دریافت مساعدت فشار می‌آورند که شرمنده آن‌ها هستیم.

میزاییان در پایان خاطر نشان کرد: قرار است در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استان‌ها طرحی تدوین که پس از تصویب در صحن علنی شورای عالی شاهد افزایش اعتبارات کارهای فرهنگی شهرداری‌ها باشیم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری بادرود می باشد طراحی و کد نویسی توسط : گروه طراح سایت